Menü
Sepetiniz

Hannemeryem.com Rehberi

Hannemeryem.com Rehberi

Hannemeryem.com nasıl çalışmaktadır?

Hannemeryem.com alıcı ile satıcıyı buluşturan, ödeme altyapısı olan bir satış platformudur. Hannemeryem.com ürünlerini sizden almaz, stok bulundurmaz, kargolamaz, yalnızca alıcı ve satıcıyı bir araya getirir.

Hannemeryem.com’da sanal mağazanızı açar, ürünlerinizi yüklersiniz, alıcıdan sipariş geldiği taktirde ürünü siz paketleyip kargolarsınız. Yani ürünler Hannemeryem.com’a uğramadan direk sizden alıcıya ulaşır. Böylece tüm operasyon daha basit, hızlı ve verimli bir hale dönüşür.

Hannemeryem.com teknoloji altyapısı, ödeme altyapısı, platformun yönetimi ve pazarlama faaliyetlerini sürdürür. Hannemeryem.com bu hizmeti karşılığında satış tutarı üzerinden komisyon alır. Size yalnızca güzel ürün üretip alıcıya sunmak kalır.

İade ürünün sorumluluğu "Mağazadadır", çünkü ürün Hannemeryem.com’a uğramadan alıcıya ulaşır ve ‘Mesafeli Satış Sözleşmesi’ alıcı ile mağaza arasında kurulur.

Özetle Hannemeryem.com sizin kendi websitenizin, birçok başka websiteyle (diğer mağazalar) birleştirilerek oluşturulmuş bir platformdur. Gerçek dünyadan örnek vermek gerekirse AVM (Hannemeryem.com)’nun içinde bir mağaza açıyorsunuz ve AVM (Hannemeryem.com)’a satış üzerinden komisyon ödüyorsunuz. Bu durumda mağaza ve ürün yönetimi sizden, Hannemeryem.com’a da sanal AVM’yi daha verimli hale getirmek kalıyor.

Hannemeryem.com ödeme altyapısına sahiptir ve ürün satıldığında ilk ödeme Hannemeryem.com tarafından alınır. Başarılı işlem sonucunda komisyon tutarını keserek kalan bedeli sizin sistemde belirtmiş olduğunuz IBAN No’ya yollar.Nasıl Mağaza açabilirim?

Hannemeryem.com’da satış yapmaya başlamak için sayfa altında yer alan ‘Hannemeryem.com’da Satış’ menüsündeki ‘Mağaza aç’ butonuna tıklayarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sizden istenen bilgileri doldurup ‘Gönder’ butonuna tıkladığınızda talebiniz Hannemeryem.com’a ulaşır. Değerlendirme süreci sonunda Hannemeryem.com’da satış yapman uygun görülürse belirttiğiniz mail adresine Mağaza arayüzüne giriş için gerekli şifre bilgileri gelir.

Bu bilgileri size gelen maildeki linke tıkladığında karşınıza çıkan ekranda girişini yaparak veya www.hannemeryem.com sol menüsünde yer alan ‘Giriş Yap’ butonunu tıklayıp doldurarak Hannemeryem.com’da sanal Mağazanızı açmaya başlayabilirsiniz!Bana gelen şifreyi girerek sisteme giriş yaptım, daha sonra ne yapmam lazım?

Tebrikler! Artık sanal bir Mağazanız var!

Size gelen şifreyi girdiğinizde ‘Ayarlar’ sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu kısımda ilerde daha kolay hatırlayabileceğiniz bir şifre seçerek devam etmenizi tavsiye ederiz.

‘Resim eklemek için tıklayınız’a tıklayarak logonuzu, amblemini ekleyebilirsiniz. Daha sonra ‘Mağaza Adı’nı ve ‘Hakkımızda’ kısmını tamamladığınızda alıcılar sanal Mağaza  vitrininde size dair daha çok fikir sahibi olabilecekler.

‘Mağaza Sorumlusu Adı & Soyadı’ kısımlarında Hannemeryem.com’un  adına kiminle iletişime geçeceğini belirtirsiniz.

Daha sonraki ‘Bireysel’, ‘Şahıs’ ve ‘Kurumsal’ butonlarından size uygun olan şirket tipini seçmelisiniz. Eğer tüzel kişiliğiniz yoksa ‘Bireysel’ butonunu, şahıs şirketi üzerinden satış yapıp fatura kesecekseniz ‘Şahıs’, LTD ve AŞ gibi tüzel kişiliği olan bir şirket üzerinden satış yapacaksanız ‘Kurumsal’ butonunu tıklayarak menüde seçtiğin şirket tipine göre çıkan TC kimlik, vergi dairesi ve vergi numarası gibi bilgileri doldurmalısınız.

Bir sonraki aşamada Hannemeryem.com’da satış yaptığınız taktirde Hannemeryem.com komisyonu (15%) düşüldükten sonra kalan satış bedelini size aktarabilmemiz için IBAN bilgisi talep edilmekte. IBAN numaranızı girerken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz!

İletişim bilgilerinizi tamamlayıp, ‘Mağaza Üyelik’ ve ‘İyzico Platform Sözleşmesi’ni okuyup, kabul ettikten sonra ‘Kaydet’ butonuna tıklayarak ürünlerinizi Hannemeryem.com’da sergilemeye başlayabilirsiniz!İyzico Platform Sözleşmesi nedir?

27 Haziran 2015’te yürürlüğe giren Ödeme Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, Hannemeryem.com Güvenli Hesabının yönetiminin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yetkilendirilmiş bir ödeme kuruluşu tarafından yapılması zorunludur. Böylece ürün bedeli, yetkilendirilmiş bir ödeme kuruluşu tarafından güvence altına alınmış olacaktır.

Bu yönetmelik kapsamında, güvenli e-Ticaret süreci ile ürün satabilmeniz için, Hannemeryem.com’da ödeme işlemleri İyzico Teknoloji Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri tarafından yapılmaktadır.

Yönetmelik alıcı ve satıcıların daha güvenli bir platformda e-ticaret yapabilmeleri için çıkarılmıştır. Hannemeryem.com da devlet tarafından çıkarılan yönetmeliklere uygun hareket etmektedir.Ürünlerimi nasıl ekleyeceğim?

Hannemeryem.com sistemine giriş yaptıktan sonra üst menüde ‘Siparişler’, ‘Ürünler’ ve ‘Ürün Ekle’ butonları yer almaktadır. ‘Ürün Ekle’ butonuna tıklayarak satışa sunacağınız ürünlerini sergileyebilirsiniz.

Hannemeryem.com sizden ilk olarak ürünün kategorisini girmenizi beklemektedir. Hannemeryem.com’da satmak istediğiniz ürün bir tunikse ‘Tunik’ kategorisini seçip ‘Devam Et’ butonuna basınız.

Bir sonraki adımda ürünün stok yönetimi ve çalışma prensibini belirlemeniz istenmektedir. Eğer ürünlerinin hali hazırda stoğu varsa ‘Stoklu’ opsiyonunu seçip, her beden ve renk için stok adedini girebilirsiniz. ‘Stoklu’ opsiyonunu seçtiğiniz taktirde alıcı sizinle iletişime geçmeden anında ödeme yaparak ürünü satın alabilir. ‘Stoklu’ yapı satış sürecinin daha kolay olduğu bir sistemdir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta ürün sistem tarafından mevcut olduğu varsayıldığı için müşteriden ödeme alınır ve stoklu ürün ‘5 gün’ içinde sizin tarafınızdan kargoya verilmelidir. Elinizde ilgili ürün hazır bir şekilde olmasa bile, kumaş vs gibi üretim kriterlerin 5 gün içinde üretim yapıp göndermeye müsaitse yine ‘Stoklu’ opsiyonunu kullanabilirsiniz.

‘Bana Özel’ opsiyonu sizin belirlediğiniz kumaş, beden, aksesuar... özellikleri dışında alıcı taleplerine uygun olarak üretim yapabileceğin taktirde seçmelisiniz. Örnek olarak siz beyaz, 38 beden (omuz genişliği, boy, bel ölçüleri belli) ürünü standart olarak üretirken, alıcıya etek boyunu uzatma opsiyonunu sunmak isterseniz ‘Bana Özel’i opsiyonu da seçebilirsiniz. Bu opsiyonu seçtiğinizde ürünü alıcıya hazırlayıp kargoya verebileceğiniz süre sizden talep edilmektedir.

Hem hazır giyim, hem kişiye özel ürün sunmak isterseniz ‘Hepsi’ butonuna basarak ilerle.

‘Stok Bilgileri’ aşamasında ‘Stoklu’ ürünler için sizden her renk ve beden için fotoğraf ve stok adedi talep edilmektedir. Bu kısımda eklediğiniz görsel alıcı ürün rengini seçtiğiniz zaman karşısınıza  çıkacak fotoğraftır. Fotoğrafı seçtikten sonra ‘Listeye Ekle’ butonuna tıklayarak o renk ve bedende, belirttiğiniz adette ürünü Hannemeryem.com sistemine girmiş olursunuz. Başka renk veya beden girmek isterseniz yukarıdaki menüden yeni renk, beden ve adedini girerek bir ürün için birden fazla seçenek ekleyebilirsiniz.

Bir sonraki aşama ‘Ürün Bilgileri’dir. Bu kısımda ürünle ilgili daha genel bilgiler vermeniz istenmektedir. Hannemeryem.com ana sayfasında ürün sergilenirken alıcının ilk karşısına çıkmasını isteğin fotoğrafları bu aşamada eklersiniz. Maksimum 5 adet fotoğraf ekleyebilirsin. Ürün görsellerinin güzel olmasına dikkat etmelisiniz, çünkü alıcının ürünle ilgili fikir sahibi olacağı en önemli kriter fotoğraf!

Ürün ana görsellerini ekledikten sonra artık daha genel ‘Ürün Özellikleri’ni girmeniz istenmektedir. ‘Kumaş’, varsa ‘Desen’ bilgilerini tamamladıktan sonra ‘Ürün Açıklaması’ kısmında ‘Başlık’ sekmesinde ürün adını girmelisiniz. ‘Ürününüzü Anlatın’ kısmı ürününüzü özgürce anlatabileceğiniz alandır. Beden ölçülerinden, ürünü sergileyen manken boy ve kilosuna, kumaş özelliklerinden, varsa olumsuz özelliklerine kadar her türlü detayı verebilirsiniz. Unutma ne kadar çok bilgi verirseniz alıcının güvenini o kadar çok kazanabilirsiniz.

Ürünle ilgili tüm bilgileri verdiniz, artık kargo koşullarını belirtmeniz gerekmektedir. Kargo ücretsiz ise ‘Satıcı Öder-Ücretsiz Kargo’, alıcı ödemeli olacaksa ‘Alıcı Öder’ opsiyonlarından birini seçiniz. Unutmamalısınız ki alıcı her zaman ‘Ücretsiz Kargo’ opsiyonlu ürünleri tercih edecektir.

‘Alıcı Öder’i seçtiğin durumda sizden alıcıya hangi kargo firmasını kullandığın ve yaklaşık şehir içi ve şehir dışı kargo ücreti belirtmeniz gerekmektedir. Kargo ücretini doğru belirtmeniz ilerde kargo ücretleriyle ilgili çıkacak anlaşmazlıkları en aza indirecektir.

‘Yurtdışı kargo koşulları’ kısmında kargo ücretinin size mi, alıcıya mı ait olduğunu belirtebilirsiniz ve alıcı ödemeli ise çalıştığın kargo şirketini ve farklı bölgeler/kıtalar için yaklaşık kargo ücretlerini belirtebilirsiniz. Unutma ne kadar çok bilgi verirsen o kadar az sorunla karşılaşırsınız!

Son olarak ürünün fiyatını girmeniz gerekmekte. ‘indirimli Fiyat’ opsiyonu ile kampanya yapabilirsiniz. Alıcı hem ilk fiyatı, hem indirimli fiyatı görebilir.

‘Ürünü aktifleştir ve listele’yi seçip ‘Kaydet’e tıkladığınız anda artık ürününüz Hannemeryem.com’da alıcılarla buluşmaya hazır!Ürünüm satın alınırsa nasıl haberim olacak?

Ürününüz satıldığı taktirde Hannemeryem.com hesabında size bildirim gelir, aynı zamanda mail olarak da satış detayları gönderilir. Henüz Hannemeryem.com uygulaması olmadığı için bildirimleri Hannemeryem.com’a login olduğun sürece görebilirsiniz. Bu sebeple Hannemeryem.com hesabından çıkış yapmadan sık sık kontrol etmeniz, gelen siparişleri kaçırmamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda mailllerini de kontrol etmeniz alıcı memnuniyetini artıracaktır.

‘Kişiye Özel’ ürünlerde ise alıcının önce sizle yazışması gerekmektedir. Dolayısıyla alıcı ‘Bana özel’ tuşuna bastığında karşısına mesajlaşma ekranı çıkar ve size taleplerini iletir. Hannemeryem.com sayfanızda ‘Mesajlar’ kısmında alıcının mesajı için gelen bildirimi göreceksiniz. Tıkladığınız zaman sen de yazışma sistemini kullanırsınız. Ürün özelliklerinde anlaştığınız taktirde ‘Satış Detayı Gir’ butonuna tıklayarak sipariş detaylarını girdiğinizde ürün alıcının sepetine eklenecektir. Ödeme yaptığı taktirde size ürünün satın alındığına dair bildirim gelir. Bu aşamadan sonra ürünü kargolamanız gerekmektedir.Ürünüm satın alındı, şimdi ne yapmam lazım?

Ürünün satın alındığında size buna dair bildirim gelir, bildirime tıkladığınızda sizi anasayfanızdaki ‘Siparişlerim’ yönlendirir. Ya da bildirime tıklamadan direk anasayfanızdaki ‘Siparişlerim’ kısmına girip sipariş detaylarını görebilirsiniz. Bildirimleri alabilmeniz ve Hannemeryem.com’da işlem yapabilmeniz için Hannemeryem.com’a sürekli login vaziyette olmanız gerekir.

Ürünü en güzel şekilde paketleyip, paketin içine ürünle ilgili her türlü fatura, belge, tamamlayıcı parçayı koyarsınız. Her sipariş altında yer alan ‘Kargo bilgilerini gir’ butonuna tıklayarak alıcının kargo bilgilerini görebilirsiniz. Ürünü sistemde bu adrese kargoladıktan sonra kargo detaylarını (kargo şirketi, takip no...) yine bu ekrandan girmeniz gerekmektedir. Stoklu ürünleri 5 gün, bana özel ürünleri, ürün eklerken belirttiğiniz süre zarfında kargolamanız gerekmektedir. Aksi taktirde satış düşer.

Unutmayın, ürününü gönderirken güzel bir paket yapmanız sizin kendi ürününüze verdiğininiz değerin göstergesidir. Ayrıca alıcıyı çok mutlu edecektir!

Aynı alıcı birden çok ürün alırsa, ürünleri toplu halde kargolayabilirsiniz.Ürün bedelini ne zaman alacağım?

Ürün kargolanıp, alıcı ürüne onay verdikten sonraki ilk çarşamba günü Hannemeryem.com komisyonu (15%) kesilerek kalan tutar Hannemeryem.com’a üye olurken verdiğiniz IBAN no’ya gönderilir.İptal ve iade olursa nasıl haberdar olacağım ve ne yapmam lazım?

Alıcı kargoladığınız ürünü iade etmek isterse kargo sonrasındaki 3 gün içinde kendi sayfasından ‘Sorun Bildir’ butonuna basarak iade süreci başlatır. İade bildirimi Hannemeryem.com hesabından ve mail vasıtasıyla size iletilir.

Hannemeryem.com hesabında sol menüde yer alan ‘Mesajlar’ veya ‘Siparişlerim’ sayfasındaki ‘Sorun Bildirilmiş’ kısmından iade gerekçesini takip edip, alıcı ile sorunu hakkında yazışabilirsiniz. İade aşamasında müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmanız ilerleyen zamanlardaki satışlarınız için faydalı olacaktır. Alıcı iade konusunda ısrarcı olursa, kararına saygılı olmak durumdasınız çünkü Mesafeli Satışlar Yönetmeliği’ne göre alıcının satın aldığı ürünü 14 gün içinde cayma hakkı kapsamında iade etme hakkı vardır. Ayrıca Mesafeli Satışlar Yönetmeliği gereği, cayma hakkı kapsamında yapılan ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir.

Alıcı ürünü sorun bildirdikten sonra 3 gün içinde iade ettiği taktirde size yine bildirim gelmektedir. Tüm siparişlerinizde olduğu gibi iade detaylarını ‘Siparişlerim’ altında görebilirsiniz. Ürün size ulaştığında ‘İadeyi Onayla’ butonuna basarak alıcının ürün bedelini geri iade almasını sağlarsınız. Ürün iadesi 3 gün içinde gerçekleşmezse başarılı satış gerçekleşmiş sayılır ve Hannemeryem.com komisyonu kesildikten sonraki ürün bedeli verdiğin IBAN numarasına aktarılır.Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler hangileridir?

- Alıcı isteği ile alıcıya özel olarak üretilen veya üzerinden değişiklik ya da ilave yapılarak alıcıya özel hale getirilen ürünler.

- Niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

- Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.). Basılı ürünler (Kitap, dergi vb.). Yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.

- Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler.Cayma hakkının kullanımıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

- Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için, teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini size bildirmelidir. Ürün iade edilirken, ürünün teslimi ile birlikte gönderilen fatura da iade edilmelidir.

- Alıcı ürün kargolandıktan sonra satın almadan vazgeçiyorsa, bu talep cayma hakkına girmez. Bu durumda, teslim alınmadığı için size geri dönecek kargonun ücretlerini alıcı karşılamalıdır.

- Ürünün ambalajının açılması, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ürünün değerinin azalması durumunda veya üründe iadeyi imkansız kılan bir kusurun oluşması halinde, zararını tazmin etmek için alıcı hakkında yasal işlem başlatabilirsiniz.Ürünü iade aldım fakat ürün kullanılmış, ne yapmam lazım?

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz.Ürünü iade aldım fakat ürün ciddi şekilde zarar vermiş durumda, ne yapmalıyım?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkansız kılan bir nedenin varlığı, satıcının cayma hakkını kullanmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkansızlaşması alıcı kusurundan kaynaklanıyorsa, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı alıcıdan yasal yollarla tazmin edebilirsiniz.Mağazamla ilgili yorum ve puan alıyor muyum?

Hannemeryem.com’da yalnızca sizden ürün satın alan alıcılar puan verebilirler fakat yorum sistemi yoktur. Puanlarınız ne kadar yüksek olursa alıcı tarafından o kadar çok tercih edilirsiniz. O sebeple satış gerçekleştikten sonra alıcıya mesaj atıp sana puan vermesini sağlayabilirsiniz.Satışlarımı artırmak için ne yapmalıyım?

Satış öncesi ve satış sonrası destekle müşteri memnuniyetini sağlamak müşteri güvenini kazanmak için en iyi yoldur.

Satış öncesi verilecek en büyük destek, ürünle ilgili olabildiğince net ve gerçeği yansıtır fotoğraflar yüklemek, ürün özelliklerini olabildiğince detaylı bir şekilde ürün sayfasına girmek olacaktır. Çünkü alıcı ürünü fiziksel olarak kendine ulaştığında, ürün sayfasında belirttiğiniz özelliklere uygun olduğunu gördüğü taktirde size olan güveni artacak, daha sonraki alışverişlerinde de sizi tercih edecektir. Örneğin filtrelenmiş fotoğraflarla ürünü sergilerseniz, alıcıya ulaşan ürünün rengi fotoğraftakinden farklı olacağı için hem size olan güveni azalacak hem de iade olasılığı artacaktır.

Kargo koşulların ‘Alıcı Ödemeli’ ise kargo şirketi ve ücretlerini olabildiğince gerçeğe yakın vermeniz alıcının kargo ücretini öderken beklentisinin dışında bir durumla karşılaşmasına engel olacaktır. Ama alıcııya sunabileceğiniz en iyi imkanlardan biri ‘Ücretsiz kargo’ olacaktır.

Satış sonrasında ‘Siparişlerim’ kısmında ilgili siparişin altında ‘Mesaj Gönder’ butonu bulunmaktadır. Bu mesajlaşma sistemini kullanarak alıcıya kargo ve ürün hakkında daha detaylı bilgi verebilirsiniz.

Alıcıların fiyat ve ürünle ilgili diğer eleştirilerini makul karşılayıp, daha yapıcı cevaplar vermeniz ilerleyen zamanlardaki satışlarınız üzerinde olumlu etkili olacaktır. Kibar ve anlayışlı tavrınızla iade oranlarını azaltabilirsiniz.

Alıcılara hızlı geri dönüş yapmanız güven artıran başka bir husustur. Ürünü taahhüt edilen sürede göndermeniz (Stoklu ürünlerde 5 gün, kişiye özelde senin belirttiğiniz süre) ve alıcının mesajlarına, iade taleplerine daha hızlı cevap vermeniz sizi tercih etmesine ve puanlarının artmasına yardımcı olacaktır. Puanları yüksek bir mağaza hem Hannemeryem.com hem de alıcılar tarafından ödüllendirilecektir. Hannemeryem.com puanı yüksek mağazaları daha üst sıralarda sergileyecektir.